Klímaberendezések forgalmazása, telepítése Debrecenben, több, mint 15 éves tapasztalattal.

Cool-Sat Electronic Bt.

Klíma Centrum Debrecen

Telefon:

(52) 954-831, (20) 234-5624, (20) 421-1343

Cím:

Debrecen, Monostorpályi út 28.

Nyitvatartás:

Hétfő-Péntek: 09:00 - 16:00

Gyakran Ismételt Kérdések

Kérdések és válaszok

Az alábbiakban összeszedtük a klímatechnikával kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.

Fűtsön hidegben prémium klímákkal, akár -22C-ig.

  • A split klímás fűtés lehet gazdaságilag racionális alternatíva.
  • Gyorsan teremt kellemes környezetet: bekapcsolás után meleg levegőt fúj a lakótérbe. Nem kell várni a radiátorok felmelegedésére.
  • Gazdaságosan használhatók téli időszakban fűtésre is, igényelhető rájuk H vagy Geo tarifa az áramszolgáltatótól.
  • Többségük tartalmazza a téli üzemmódot, csepptálca fűtést, kompresszor védelmet.
  • Csepptálca fűtés: meggátolja, hogy a kültéri egységben keletkezett kondenzvíz eljegesedjen, mely kárt okozhat a készülékben.
  • Intelligens előmelegítés: késlelteti a beltéri egység ventilátorának működését, ezáltal megakadályozza, hogy kellemetlen hideg levegő jusson a helyiségbe.
  • Automata leolvasztás: az intelligens rendszer csak akkor futtatja le ezt a funkciót, ha szükséges, ezzel is jelentős energiát takarítva meg!
  • Energiatakarékos: a kiválasztás során figyelembe kell venni a berendezés SCOP mutatóját. A hagyományos fűtési megoldásoktól eltérően ez a szám jóval magasabb 1-nél.
  • Variálható: ugyanazzal a beruházással nem csak fűtést, de a hűtést, a párátlanítást és a levegő tisztítását is megoldhatjuk.

Igény szerinti gyors hűtési vagy fűtési lehetőség, hogy gyorsan el lehessen érni a kívánt hőmérsékletet. A kültéri egységben az inverter szabályozza a kompresszort úgy, hogy a maximális fordulatszámára pörgeti fel, a névleges teljesítményéhez képest akár 30%-kal többet ad le.

Ez azt jelenti, ha egy 2,5 kW normál hűtőteljesítményű klímaberendezés eléri a maximális fordulatszámát, és akár 4,4 kW-ot hőenergiát is leadhat.

Ha lakásodban klímaberendezés van, különösen fontos, hogy azt megfelelően karbantartsd. A légkondicionálóban olyan kórokozó is megtelepedhet, mely szélsőséges esetben halált okozhat. A Legionella baktérium a légkondicionáló hűtővizében szaporodik el, ha azt nem tisztítod előírásszerűen. A mikroorganizmus atípusos tüdőgyulladáshoz vezethet – a betegség évente 20 ember halálát okozza hazánkban.

Oldalfalra szerelhető

Magasan falra szerelve a leggyakrabban választott kivitel, de nem mindig a legjobb megoldás. Nagy terekhez nem igazán megfelelő, viszont egy helység klimatizálására tökéletes, amennyiben nem nagyobb mint 50 – 70 m2. Oldalfalra de alacsonyan szerelt klíma nem a leggyakoribb kivitel. De nincs annyira szem előtt mint egy magas fali, és ugyan azokat a szolgáltatásokat tudja nyújtani mint egy magas fali.

Mennyezetre szerelhető

Hosszú, keskeny és sűrűn berendezett helységekhez ajánlott. Boltok üzletekhez kiváló megoldás, a gép a mennyezet vonalában fújja ki a hideg levegőt, akár 10 – 15 méterre is a nélkül hogy a bent tartózkodókat zavarná a huzat.

Mennyezet fölé szerelhető

Ha számít a kinézet és nagy helységet kell megfelelőmennyiségű hideg levegővel ellátni. És friss levegő bejuttatására is szükség van, ez a klíma a megoldás. Két kivitel is kínálkozik, a mennyezeti kazettába szerelhető.
És a légcsatornás klíma, amiből csak a be fúvó és elszívó rácsok látszanak. Vagy megfelelőlátvány terv esetén még azok sem.

Padlóra állítható

A padlóra állítható klíma nagy és viszonylag alacsony helységek klimatizálására készült. Tárgyaló és előadó termek ahol nincsenek magas tárgyak a helységben.

KLÍMA MÉRETEZÉS, TELJESÍTMÉNY SZERINT:

Egy átlagosan felépített helyiségre légköbméterenként 30-35 Watt hűtőteljesítményt számolhatunk. Egy átlagos helyiség belmagassága 2,7 méter, így négyzetméterenként kb 80 Wattal számolhatunk. Az alábbi táblázat megmutatja egy átlagos rendeltetésű és belmagasságú helyiség hűtőteljesítmény igényét a kereskedelemben kapható klímaberendezések szabványos hűtőteljesítmény értékeire.Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

Klímaberendezés hűtőteljesítmények és a hozzájuk tartozó helyiség méretek:

30 Watt/m3
2,5 kW max. 83 m3 max. 30 m2
3,5 kW max. 117 m3 max. 43 m2
5,2 kW max. 173 m3 max. 64 m2
7,1 kW max. 237 m3 max. 88 m2
10,5 kW max. 350 m3 max. 130 m2
14,1 kW max. 470 m3 max. 174 m2
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

Klímaberendezés hűtőteljesítmények és a hozzájuk tartozó helyiség méretek:

35 Watt/m3
2,5 kW max. 71 m3 max. 26 m2
3,5 kW max. 100 m3 max. 37 m2
5,2 kW max. 149 m3 max. 55 m2
7,1 kW max. 203 m3 max. 75 m2
10,5 kW max. 300 m3 max. 111 m2
14,1 kW max. 403 m3 max. 149 m2

Igen extrém körülmények között (nagy felületű ablakok, déli fekvésű helyiség), akár 40 Wattal is számolhatunk. Az alábbi táblázat ezeket az értékeket mutatja Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

Klímaberendezés hűtőteljesítmények és a hozzájuk tartozó helyiség méretek:

40 Watt/m3
2,5 kW max. 63 m3 max. 23 m2
3,5 kW max. 88 m3 max. 33 m2
5,2 kW max. 130 m3 max. 48 m2
7,1 kW max. 178 m3 max. 66 m2
10,5 kW max. 263 m3 max. 97 m2
14,1 kW max. 353 m3 max. 131 m2

Mire figyeljünk még?

Ha nem egyszerű, átlagos rendeltetésű helyiségeket akarunk klimatizálni előfordulhat, hogy egyéb nagyteljesítményű hőforrásokat is számba kell vennünk. Ha a helyiségben további hőforrások vannak (nagyteljesítményű fényforrások, hősugárzó, gépek, sok ember stb.), azok teljesítményét elég egyszerűen hozzáadni a helyiség hűtőteljesítmény igényéhez. Ilyen esetekben célszerű szakember segítségét kérni a pontos számítások elvégzéséhez.

Ha segítségre van szüksége klíma hűtőteljesítmény számítással kapcsolatban, keressen bennünket!

A hűtési szezon alatti működtetés során a klímaberendezés jelentős mennyiségű, a levegőben megtalálható szennyeződést szív magába. A split klíma beltéri egységében különböző szűrők találhatok meg, melyek feladata pontosan ezen szennyeződések kiszűrése. Ha tüzetesebben megvizsgáljuk klímaberendezésünk beltéri egységét, akkor láthatjuk, hogy egy egyszerű, viszonylag finom porszűrő takarja a hőcserélő teljes felületét. Ezen a szűrőn a nagyobb szemcséjű por, szöszök fennakadnak, viszont a finomabb szennyeződések átjutnak rajta.

A légkondícionálók helytelen használata megbetegíthet – íme néhány tipp, hogy elkerüljük a káros következményeket:

  1. A vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a hűteni kívánt helyiség nagyságának megfelelő teljesítményű klímát válasszunk. Ha túl kicsi a teljesítmény, akkor aránytalanul sokat fog fogyasztani az eszköz és idő előtt tönkremegy, mivel folyamatosan működnie kell. Ha túl nagy, akkor észre sem vesszük, és pillanatok alatt olyan hideget csinál, hogy könnyedén megfázhatunk, nem beszélve arról, hogy az indokolatlanul nagy teljesítmény a vásárlásnál is pénzkidobást jelent.
  2. A beszerelést mindenképpen szakemberrel végeztessük és ügyeljünk arra, hogy a beltéri egység olyan helyre kerüljön, ahol esélye sincs huzamosabb ideig közvetlenül ránk fújni a hideg levegőt. Ággyal, vagy tévézős kanapéval szemben ne szereltessünk klímát!
  3. A szezon előtt (vagy legalább most) mindenképpen tisztíttassuk ki a rendszert. A tisztítással megszabadulhatunk gonosz kis kórokozóktól, amelyek elszaporodnak a kondenzvízben, és kapcsolatba hozhatnak minket a kórokozókkal, például a Légionárius betegséget okozó Legionella pneumophila nevű baktériummal, amely magas lázzal, tüdőgyulladással és egyéb tünetekkel jár, és amelyet először az Amerikai Légió tagjainál azonosították 1976-ban).
  4. A hőmérsékletet mindig úgy állítsuk be az otthoni, vagy az autóban lévő klímánál, hogy a kinti hőfoknál ne legyen 5-6 fokkal hidegebb, mert ha ki-be szállunk az autóból vagy járkálunk a lakásból az utcára, akkor könnyedén megfázhatunk.
  5. Soha ne irányítsuk magunkra a hideg levegőt! Ugyan nagy kísértést jelent a hideg fuvallat a kimelegedett testünk számára, mégse álljunk soha a közvetlenül a klíma elé, mert ez a legrövidebb út, amely megfázáshoz vezet. Ha gyors enyhülés kell, akkor inkább gyorsan mossuk meg hideg vízzel az arcunkat!
  6. A klíma szárítja a levegőt, így ne feledjünk megfelelő mennyiségű folyadékot bevinni ennek ellensúlyozására. A légszárítást párás időben ki is használhatjuk, fél-egy óra légkondicionáló-használat, és gyorsabban száradnak a ruhák, illetve a kocsiban is pár másodperc alatt eltűnik a szélvédőről a páralecsapódás.

Az inverter magyar értelmezésre lefordítva váltakozó áramú szabályozott hajtást jelent, ami a váltakozó áramú energiát egy egyenirányító (ac/dc konverter segítségével) egyenfeszültségű energiává alakít át.

Az inverter feladata, hogy egyenfeszültségből állítsa elő a motorok működéséhez szükséges 3 fázist a megfelelő feszültséggel és frekvenciával. Az így hajtott villamosmotorok a normál teljesítményükhöz képest az inverter szabályozással kb. 20% és 130%-os teljesítménytartomány között képesek működni, mindig a hűtés vagy fűtésigénynek megfelelő teljesítménnyel.

A kompresszor felvett teljesítménye mindig a kívánt hőmérséklet igény függvényében változik, figyelembe véve a környezeti hőterheléseket. Ezért lehetséges, hogy az on-off technológiával készülő klímaberendezésekhez képest akár 40%-os energiamegtakarítás is lehetséges.

A klímák fogyasztását sok tényező befolyásolhatja. Ezen tényezők ismeretében további energia spórolásra nyílhat lehetőségünk. Nézzük meg, melyek ezek az alapvető, fogyasztást meghatározó tényezők:

  • Mekkora, és milyen rendeltetésű helyiséget klimatizálunk?
  • Hány fokra hűtünk, hőmérséklet-beállítás?
  • Milyen hatásfokú géppel klimatizálunk?
  • Mennyi ideig tesszük mindezt?
Mekkora, és milyen rendeltetésű helyiséget klimatizálunk?

Az első szempont, amikor a klímát egy adott helyiséghez kiválasztjuk, a helyiség teljesítményigénye. Ezt az igényt meghatározza a helyiség mérete, rendeltetése, fekvése, falak, nyílászárók szigetelésének milyensége, valamint az egyéb, „bevitt” hőforrások mennyisége. A helyiség mérete döntő, hiszen minél nagyobb, annál nagyobb teljesítményű készülékkel lehet lehűteni. Ha egy helyiségre x watt teljesítményű klíma elegendő, és egy nagyobb (pl. 2x) teljesítményű lesz felszerelve nem jelenti azt, hogy a nagyobb készülék dupla villanyszámlát okoz. A nagyobb teljesítményű készülék nem jelenti feltétlenül a fogyasztás növekedését, hiszen a nagyobb kapacitású klíma kevesebb ideig fog működni.

Hány fokra hűtünk, hőmérséklet-beállítás?

Döntően befolyásolja a klíma fogyasztását a beállított hőmérséklet értéke. Mivel az elszállított energia és a beállított hőmérséklet, illetve a kinti hőmérséklet különbsége között egyenes arányosság áll fenn, minél nagyobb különbséget állítunk be a külső levegő hőmérsékletéhez képest, annál nagyobb fogyasztással kell számolnunk. A túl nagy hőmérsékletkülönbség beállítása – egészségügyi hatások mellett – a fogyasztás tetemes növekedésével is járhat.

Milyen hatásfokú géppel klimatizálunk?

A leginkább meghatározó szempont a fogyasztásnál a gépek hatásfokában rejlik. A hatásfok a klímák műszaki felépítésétől, a kivitelezés precízségétől, valamint a használt hűtőközegtől (R410A, R407C stb..) is függ.

A hatásfokot, vagy jóságfokot számokban mérve is kifejezik, melyeket EER és COP számokkal jelölnek. Ezek a számok kifejezik, hogy egy klíma 1 kWh elektromos energiából mennyi hűtő, vagy fűtőenergiát képes előállítani. Minél nagyobbak ezek az értékek, annál kevesebb elektromos áramot használ fel a klíma ugyanakkora tér lehűtésére vagy felfűtésére. Minél több kilométert megyünk az autónkkal, annál több benzin fog elfogyni belőle. Ez így van a klíma készülékeknél is.

Mennyi ideig tesszük mindezt?

Ha egy nap csak 2 órára kapcsoljuk be, kevesebbet fog fogyasztani, mintha 8 órát menne, viszont 6 órával kevesebb „jóidőben” lesz részünk. Az energiafogyasztás, a klíma elektromos teljesítményének és az időnek a szorzata, ezért döntő befolyásoló tényező, hogy hány órát használjuk a készüléket. Ezzel az idővel értelemszerűen mindenki a maga igényeihez mérten képes kevesebb fogyasztást elérni.

Míg egy hagyományos, split készülék D, vagy E energiaosztályba sorolható (még a legjobb márkák is csak C osztályúak), addig az invertes klíma A és B osztályú, vagyis kategóriájában a leginkább energiatakarékos készülék. Működését tekintve az invertes egység a szoba előre beállított hőmérsékletéhez igazodik, és a hűtéshez vagy fűtéshez szükséges teljesítmény alapján fokozatosan emeli a teljesítményt. A hagyományos készülék ezzel szemben inkább hasonlít egy lámpa fel- vagy lekapcsolásához, amikor az egység bekapcsol, teljes erővel működik a készülék.

Milyen szerepet játszanak életünkben a klímaberendezések?
  • A klímaberendezés fontos szerepet játszik abban, hogy megteremtsük a kényelmes környezetet, melyben a legjobban érezzük magunkat: a megfelelő hőmérsékletet és kellemes páratartalmat.
  • A modern klíma berendezések tiszta, egészséges és friss levegőt fújnak, párátlanítják a levegőt és meggátolják a falak penészesedését, ráadásul mindezt huzat nélkül és zajtalanul teszik.
  • Egy klímakészülékkel ellátott helyiségben sokkal energikusabbnak, frissebbnek érezhetjük magunkat, mint egy klíma nélküli helyiségben, ennek pedig számos előnye van, hiszen aki jobban érzi magát, az kreatívabb és hatékonyabb lesz.
Milyen hatással lehet a munkavégzésre a nem megfelelő hőmérsékletű környezet?

A helységben lévő klíma, az alkalmazott egyéni teljesítménye és közvetlen környezetének hőmérséklete között szoros összefüggést találunk. A túl meleg, túl hideg, vagy túl nedves levegő természetesen nem a jobb munka és a nagyobb hatékonyság záloga, hanem ezeket jelentősen, sőt mérhetően csökkentő tényező. A szellemi teljesítőképesség és a munkaritmus erőteljesen visszaesik, ha túl meleg van, így a klímával felszerelt irodákban bizonyítottan jobb a munkatempó, mint a klíma nélküliekben. A légkondicionálás több a hőmérséklet egyszerű szabályozásánál, hiszen ezen felül a páratartalom beállítása, a szellőzés, valamint a levegőszűrés megoldása is adott.

Figyeljünk oda az egészségünkre!

Egyre több, az egészségével törődő ember figyel oda a helyiségek levegőjének minőségére, a megfelelő klíma használatával.. Nem ritkán a szoba levegőjében lévő szennyezés egészségre gyakorolt káros hatása csak évekkel később jelentkezik. A légkondicionálás jelentősen mérsékelheti a kedvezőtlen egészségügyi hatásokat. A házakat és épületeket úgy építették, hogy visszatartsák az energiát, ez viszont gátolja a friss levegő természetes szellőzését, amely a rossz esetben akár az úgynevezett „rossz épület szindrómához” vezethet. Ha megszüntetjük a ház szellőzését, kevesebb energiára lesz szükség annak fűtéséhez vagy hűtéséhez. Ám ez azt is jelenti, hogy a páratartalmat napról napra csak ugyanannak a levegőnek – és persze kórokozóknak – a keringtetésével lehet fenntartani az épületen belül. Por, füst, baktériumok, vírusok, penész, gombák és káros gázok áramlanak a házban. A por elsősorban a bőrről, a hajról és a ruháról kerül be, de a cipőnkkel is sokat behordunk. A gomba és a különféle penészfajták a porral együtt érkeznek. A gázok a festékekből, színezőanyagokból, felületkezelő anyagokból, lakkokból származhatnak. A legújabb kutatások alapján pedig a legalább ötvenszázalékos páratartalom lényegesen csökkenti az influenzavírus túlélési esélyeit.

Hogyan optimalizálható klímával a levegő minősége?

A belső terekbe kerülő légszennyező anyagokat a megfelelő klíma beszerelésével, és a páratartalom szabályozásával számolhatjuk föl. A klímakészülékek egyetlen berendezésben kínálják ezeket a megoldásokat. A klíma nemcsak a kellemes, tiszta és egészséges levegő záloga, hanem a helyiségek berendezésére, bútorzatára is kedvező hatással van. Ebből a szempontból a klímakészülékek párátlanító funkciója a különösen jelentős. Alacsony páratartalomnál lényegesen hosszabb a bútorzat élettartama. A berendezés állapotának megóvása érdekében a páratartalmat klímakészülék segítségével negyven-ötven százalék közötti értékre célszerű beállítani.klínaberendezéseket.

Egy átlagosan felépített helyiségre légköbméterenként 30-35 Watt hűtőteljesítményt számolhatunk. Egy átlagos helyiség belmagassága 2,7 méter, így négyzetméterenként kb 80 Wattal számolhatunk. Az alábbi táblázat megmutatja egy átlagos rendeltetésű és belmagasságú helyiség hűtőteljesítmény igényét a kereskedelemben kapható klímaberendezések szabványos hűtőteljesítmény értékeire.Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

:

30 Watt/m3
2,5 kW max. 83 m3 max. 30 m2
3,5 kW max. 117 m3 max. 43 m2
5,2 kW max. 173 m3 max. 64 m2
7,1 kW max. 237 m3 max. 88 m2
10,5 kW max. 350 m3 max. 130 m2
14,1 kW max. 470 m3 max. 174 m2
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

Klímaberendezés hűtőteljesítmények és a hozzájuk tartozó helyiség méretek:

35 Watt/m3
2,5 kW max. 71 m3 max. 26 m2
3,5 kW max. 100 m3 max. 37 m2
5,2 kW max. 149 m3 max. 55 m2
7,1 kW max. 203 m3 max. 75 m2
10,5 kW max. 300 m3 max. 111 m2
14,1 kW max. 403 m3 max. 149 m2

Igen extrém körülmények között (nagy felületű ablakok, déli fekvésű helyiség), akár 40 Wattal is számolhatunk. Az alábbi táblázat ezeket az értékeket mutatja Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)
Szabványos klíma teljesítmény értékek Szoba légköbméter Szoba alapterület (belmagasság: 2,7m)

Klímaberendezés hűtőteljesítmények és a hozzájuk tartozó helyiség méretek:

40 Watt/m3
2,5 kW max. 63 m3 max. 23 m2
3,5 kW max. 88 m3 max. 33 m2
5,2 kW max. 130 m3 max. 48 m2
7,1 kW max. 178 m3 max. 66 m2
10,5 kW max. 263 m3 max. 97 m2
14,1 kW max. 353 m3 max. 131 m2

Ha nem egyszerű, átlagos rendeltetésű helyiségeket akarunk klimatizálni előfordulhat, hogy egyéb nagy teljesítményű hőforrásokat is számba kell vennünk. Ha a helyiségben további hőforrások vannak (nagy teljesítményű fényforrások, hősugárzó, gépek, sok ember stb…), azok teljesítményét elég egyszerűen hozzáadni a helyiség hűtőteljesítmény igényéhez. Ilyen esetekben célszerű szakember segítségét kérni a pontos számítások elvégzéséhez.

Ha segítségre van szüksége klíma hűtőteljesítmény számítással kapcsolatban, keressen bennünket!

Nézzük meg mennyit is fogyaszt valójában a klíma! Sokan mondják, hogy a klíma a használatával a havi villanyszámla akár 10-15.000.-Ft-al is megnőhet a nyári hónapokban.

Fontos tudni, hogy a klíma nem annyi energiát vesz fel a hálózatból, ahány kW-os a teljesítménye, tehát egy 2,6 kW-os készülék teljesítményfelvétele nem 2600 Watt, hanem annál jelentősen kevesebb. A mai modern készülékek hagyományos kompresszorral szerelve is „A”, „B”, vagy ritkábban „C” energiaosztályba sorolhatóak, a fejlett inverteres kompresszorral szerelt klímák szinte kivétel nélkül túlteljesítik az „A” energiaosztály kritériumait.

Működését tekintve az inverteres klíma egység a szoba előre beállított hőmérsékletéhez igazodik, és a hűtéshez vagy fűtéshez szükséges teljesítmény alapján emeli a teljesítményt. A hagyományos klíma ezzel szemben ki / bekapcsolja magát, ha üzemel, teljes erővel működik. Az inverteres klíma készülékekkel átlagosan 40% energia-megtakarítás érhető el, ezért érdemes lehet ilyen készüléket vásárolni, mert a többletköltség megtérül. Amíg egy állandó fordulatú 2,6 kW klíma teljesítményfelvétele márkától függetlenül átlagosan 800-850 Watt, addig egy szintén 2,6 kW-os inverteres klíma teljesítményigénye 500-700 Watt óránként. Látható, hogy az inverteres klíma 150-300 Watt megtakarítást ér el egy óra alatt. Ha még figyelembe vesszük, hogy az inverteres klíma csendesebben működik, hosszabb az élettartama, és alacsonyabb külső hőmérsékletig használható fűtésre, akkor érdemes ilyen légkondicionáló vásárlásában gondolkodni.

Mire érdemes figyelni aklíma választásakor?

A megfelelő klíma kiválasztásához néhány energetikai tényezőt figyelembe kell venni, ugyanis gyakran az elméretezett klímarendszer felelős a magas villanyszámláért.

  • A klíma fogyasztása függ a szoba térfogatától, a falak, az ablakok nagyságától.
  • Figyelembe kell venni, hogy az adott helyiségben átlagosan hány ember tartózkodik.
  • Milyen gépek ontják magukból a meleget (számítógép, fénymásoló).
Mikor fogyaszthat többet a klíma?

Többet fogyaszt a klíma, ha üzemelés közben gyakran nyitogatják az ajtót, ablakot, ha nagy üvegfelületen árnyékolás nélkül süt be a nap, nem megfelelő az épület hőszigetelése, vagy a benti és kinti hőmérséklet között túl nagy a különbség. A megfelelő karbantartással, tisztítással növelhetjük a klíma hatékonyságát, fontos, hogy a berendezést rendszeresen szakértő ellenőrizze.

EER-COP Klíma Energiaosztály Az új EER-COP táblázat A klímatechnika rohamosan fejlődik. Míg 5 éve fehér holló volt az inverteres készülék, mára annyira teret nyert, hogy több inverterest adunk el, mint fix fordulatos, kapcsolóüzeműt. Nem is beszélve arról, hogy az inverteresek is technikai forradalmon mentek át, így már nem csoda, ha 5-sőt 6-os COP értékekről hallunk.

Öt éve az volt nagy teljesítmény, ha egy készülék átlépte a 3,21-es energiahatékonysági értéket, vagyis beléphetett az A energiaosztályosok közé. Az akkor megalkotott és sajnos a mai napig használatos energiahatékonysági táblázat, hét osztályt, G-től az A-ig tartalmaz, melynek intervalluma 2,2 és 3,2 érték kötött hűtésben, valamint 2,4 és 3,6 között fűtési módban. Szinte ordít az igazságtalanság, amikor egy régi konstrukciós gép is A energiaosztályos, míg ebbe sorolják a legmodernebb 5-ös EER értékű gépeket is!

Olyan ez, mintha a régi jó Trabantot is egy kategóriába vennénk a Ferrarival, mondván, mindkettő tud 100-al menni! Ez jó a Trabantnak, de nagyon degradáló a Ferrarinak. A Vevőnek meg tudnia kell, hogy miért fizet annyit egy minőségi készülékért. Hiszen nekünk az a fontos, hogy a Vevő meg legyen elégedve. Az új táblázat igazságot teremt ezen a téren. Remélem, nem csak mi találjuk jónak, hanem mások is átveszik a kezdeményezésünket.

Bizonytalan abban, hogy milyen klíma lenne az Ön számára a leginkább megfelelő? Kérjen segítséget munkatársainktól!